U inicijalnoj studiji 2021. godine korišteni su podaci istraživanja koju su na području Hrvatske izvodili istraživači Geografskog odsjeka PMF-a i tvrtke Elektroprojekt u sklopu projekata razvoja metodologije za ocjenu hidromorfološkog stanja u tekućicama stajaćicama i njihovog ispitivanja 2017.-2020. godine. Tada je na istraživanom području ocijenjeno 11 vodnih tijela. Za ovaj sažetak izabrani su primjeri Slapnice i Reke (Sopotnjaka). Ovi podaci nadopunjeni su i s novim terenskim opažanjima.
Slapnica – primjer gotovo prirodnog stanja tekućice
Ukupna hidromorfološka ocjena za cijelo vodno tijelo odražava gotovo prirodno stanje.
Hidrološko stanje je gotovo prirodno. Uzdužna (longitudinalna) povezanost je djelomično prekinuta prisutnošću hidrotehničkih građevina (pretežno hidrotehničkih stuba).
Morfološko stanje vodnog tijela je gotovo prirodno. Obale su neznatno promijenjene, a erozijsko-sedimentacijski procesi odražavaju gotovo prirodna obilježja. Vegetacija u priobalnoj zoni je prirodna. Stupanj lateralnog kretanja korita i povezanost s poplavnom zonom nisu ograničeni.
Kupčina (srednji tok) – primjer tekućice umjereno promijenjenog stanja
Hidrološko stanje je umjereno promijenjeno. Uzdužna povezanost je gotovo u potpunosti prekinuta prisutnošću hidrotehničkih građevina (pretežno starih mlinova, stuba i pragova). Morfološko stanje vodnog tijela je neznatno promijenjeno. Obale duž vodnog tijela su umjereno promijenjene, obrasle umjereno promijenjenom riparijskom vegetacijom iako količina drvenih ostataka u koritu odražava gotovo prirodno stanje. Erozijsko-sedimentacijski procesi odražavaju umjereno odstupanje od prirodnog. Povezanost s poplavnom zonom i stupanj lateralnog kretanja korita su djelomično ograničeni.